Нещодавно міністр фінансів України С. Марченко заявив, що «сорокалітнім за нинішніх умов не варто розраховувати на пенсію». Однією з альтернатив для забезпечення безтурботної старості залишаються компанії зі страхування життя. За висновками аналітиків YouControl, обсяг премій life-страховиків щороку стабільно зростає на 17%. Так, за 9 місяців 2021 р. страхові платежі сягнули 4,2 млрд грн, а чистий прибуток склав понад 280 млн грн. Про те, яка динаміка ринку страхування життя в Україні та які страхові компанії увійшли до ТОП 10 ‒ в спільному дослідженні R&D центру YouControl та фінансового аналітика, д.е.н., Романа Корнилюка.
Тенденції ринку страхування життя
У 2021 році на українському ринку страхування життя продовжувалась консолідація та укрупнення основних гравців. Ця тенденція безпосередньо відобразилася на кількості працюючих компаній на ринку. Кількість лайфових страховиків з діючими ліцензіями за повний минулий рік знизилась із 20 до 13. При цьому, станом на 1 жовтня 2021 року, life-страховиків ще було 15, а вже у 4-му кварталі ринок покинуло ще 2 компанії. Страховик «Мега гарант життя» добровільно здав ліцензію, виконавши всі зобов’язання перед клієнтами. А в компанії «Надія» ліцензію було анульовано регулятором за невиконання нормативів НБУ.
Попри скорочення кількості компаній на ринку сумарний обсяг зароблених премій life-страховиків зростає на +17% рік-до-року. Валові надходження страхових платежів за 9 місяців 2021 року сягнули 4,2 млрд грн. Тоді як за аналогічний період 2020 року, за даними НБУ, було зібрано менше ніж 3,6 млрд грн.
Впродовж п’яти останніх кварталів зростали і суми виплат зі страхування життя. При цьому рівень виплат (відношення виплат до зібраних премій) зі страхування життя протягом двох останніх років перебуває на стабільному рівні 13%. Це суттєво менше ніж показники сектору страхування ризиків, що в середньому складають 38%.
Низький рівень виплат сприяє прибутковості компаній: загальний чистий прибуток лайфових страховиків за 9 місяців 2021 становив 280,7 млн грн. У той же час компанії з негативним фінансовим результатом згенерували лише 5,3 млн грн збитків.
Хоча страхування життя і розвивається в Україні, сукупний об’єм ринку залишається мізерним для економіки з кількома десятками мільйонів населення. Для порівняння в Україні кожна з найбільших 200 компаній ренкінгу за виручкою має вищий чистий дохід, ніж весь ринок life-страхування разом взятий.
Хто в лідерах?
За обсягом зароблених чистих страхових премій серед компаній страхування життя в Україні визначилась п’ятірка лідерів:
«Метлайф» ‒ American Life Insurance Company, США;
СК «ТАС» ‒ вітчизняна компанія, що входить в однойменну бізнес-групу Сергія Тігіпка;
«ПЗУ Україна Страхування Життя» ‒ PZU SA, Польща;
«Уніка Життя» ‒ UNIQUA Insurance Group, Австрія;
«АСКА-Життя» ‒ найстаріша українська приватна компанія у сфері life-страхування, кінцевими бенефіціарами якої є Ринат Ахметов.
Компанії-лідери зі страхування життя за обсягом чистих премій
Слідом за ними закріпилися австрійська «Граве-Україна Страхування Життя» (Grazer Wechselseitige Versicherung Aktiengesellschaft), канадська «Аркс Лайф» (Fairfax Financial Holdings), вітчизняні «Арсенал Лайф» та «Форте Лайф». Замикає десятку «Грінвуд Лайф Іншуранс» (СК «ГЛІ») – компанія, що пов’язана з американським фінансово-інвестиційним холдингом Green Globe Enterprises INC.
Суттєва частка ринку лайфового страхування наразі контролюється західними фінансовими групами. Це й не дивно, адже у них є належний рівень підтримки з боку бенефіціарів і кращий доступ до джерел залучення інвестиційного та позикового капіталу. Саме він і потрібен для розширення клієнтської бази та забезпечення безперебійності виплат.
Значна кількість компаній з вітчизняним капіталом була змушена покинути ринок з огляду на високу конкуренцію і слабкість бізнес-моделей. Одні вийшли цивілізовано з виплатою клієнтам наявних боргів. Інші ‒ зі скандалами та тягарем невиконаних зобов’язань.
Динаміка ринку за п’ять років
За останні п’ять років у першій десятці лідерів ринку відбулися незначні зміни. Лідером за обсягом премій стабільно лишається «Метлайф». Дещо посилили відносні позиції в ренкінгу «ТАС» та «PZU». Спостерігається певне зниження місця в ренкінгу СК «Уніка життя», яка все ж тримається на почесному четвертому місці. Серед компаній другого ешелону найбільш помітною є висхідна динаміка компаній «Аркс Лайф», «Форте Лайф» та СК «ГЛІ». Їм вдалося піднятись на 3 сходинки за аналізований період 2017-2021 рр.
Динаміка ренкінгів топ-10 компаній страхування життя за п’ять років
Не надто інтенсивна динаміка ренкінгу у life-страховиків пояснюється вузькістю ринку та вищими бар’єрами для входу нових гравців. Адже вчасне забезпечення виплат за договорами, які клієнти підтримують своїми страховими внесками впродовж тривалих років, вимагає від компаній суттєвої фінансової потужності та дотримання високих стандартів управління ліквідністю і платоспроможністю. Також лідерство на ринку і прибуток багато в чому залежить від надійності самих клієнтів. Тому для страхових компаній важливою є процедура комплаєнсу, яка може бути реалізована в тому числі завдяки використанню автоматизованих ІТ-рішень, наприклад YouScore ‒ API від YouControl.
Поради замість висновків
Має сенс орієнтуватися на лідерів ринку страхування життя, адже у них в Україні історично нижча ймовірність банкрутства в порівнянні з компаніями з нижчою ринковою часткою. Водночас варто досить уважно перевіряти та вдумливо обирати компанії, яким на довгі роки плануєте довірити свої заощадження. Бо, як свідчать дані останньої «п’ятирічки», з 39 life-страховиків, котрі на початку 2017 року функціонували на ринку України, у 2022-му вижило всього 13. А решта явно не виправдали очікувань багатьох споживачів фінансових послуг.
https://youcontrol.com.ua/data-research/top-kompaniy-strakhuvannia/
Оставить комментарий