Логин

Июль 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Июн   Авг »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
180х68 YOUCONTROL
transparency_ua-01
ЦЕДЕМ
47887_original
banner_PRAVO-Z_180x68
banner_ZMINA_180x68
banner_UNCPD_180x68
banner_GURT_180x68
banner_GROM-PROS_180x68

Наша кнопка

Разместите нашу кнопку
у себя на сайте

Народная защита
Размер кнопки - 180x68px

код кнопки:
<a href="http://захист.zp.ua" > title="Народная защита" target="_blank"> <img src= "http://xn--80ane0bfp.zp.ua/wp-content/uploads/2012/03/nz-banner_180x68.gif" /></a>

Результати проекту Бюджетна Цитадель обговорено в комітеті Верховної Ради

9 липня 2020 року на засіданні підкомітету з питань оборонної промисловості та технічної модернізації Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки відбулось обговорення доповіді Голови Правління ГО «Народний Захист» Наталії Заболотної щодо результатів проекту «Бюджетна Цитадель» з дослідження оборонних витрат з бюджетів 24 обласних рад України.

Замість запланованих 60 хвилин жвава дискусія затягнулась на 3 години.
Особливо обговорюваними питаннями були єдиний облік оборонних та правоохоронних Програм і об’єднання цих заходів в одні мультипрограми; відсутність належного контролю за їх виконанням; питання фінансового забезпечення тероборони та реформа військових комісаріатів.

Якщо перші два питання домовились вирішувати шляхом ініціювання внесення запропонованих експертами ГО «Народний Захист» рекомендацій до нормативно-правових актів, то інші два потребують ширшого реагування.

На розгляді у Верховній Раді знаходяться 2 законопроекти з питання тероборони. Один з яких (розробки робочої групи комітету ВР та РНБО) передбачає централізоване створення та керівництво при наявності фінансування з місцевих бюджетів. Друге, яке представляв на комітеті ВР Антон Геращенко, передбачає шлях місцевого формування загонів тероборони. При цьому, в РНБО заявили що місцеві ради приймають пасивну участь в фінансуванні заходів з тероборони на сьогодні. Що не зовсім відповідає дійсності. Оскільки лише 10 обласних рад (Вінницька, Дніпропетровська, Львівська, Одеська, Полтавська, Сумська, Херсонська, Київська та КМДА, Донецька та Луганська ОВЦА) не приймали таких обласних Програм. Загалом же тільки обласні ради за 2014-2019 роки профінансували 28 обласних Програм на забезпечення потреб тероборони.

Реформа ж військкоматів взагалі реалізується коштом місцевих бюджетів. Саме так запланувало у своїх Програмах Міністерство оборони. Дослідження показали, що в 2017 році було розпочато пілотний проект з заміни військових комісаріатів Територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП).

Презентація_ВР_БЦ1

Презентація_ВР_БЦ2

За інформацією Головного управління персоналу Генерального штабу ЗС України (https://www.ukrmilitary.com/2017/06/pereformuvannya-viskkomativ-u-tck-ta-sp.html):
«Державною програмою розвитку Збройних Сил України до 2020 року (затвердженої Указом Президента України від 22.03.2017 № 73/2017) передбачено переформування військових комісаріатів у територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП).
Заходи переформування сплановано здійснити у два етапи:

1 етап (з 01.08.2017 по 01.01.2018) — проведення експерименту з формуванням та функціонування ТЦК та СП обласних і районних рівнів на базі Чернігівського ОВК та Козелецького РВК Чернігівської області;
2 етап (3 01.01.2018 по 31.12.2018) — за підсумками проведення експерименту сформувати ТЦК та СП у всіх областях України.

Одним з головних завдань ТЦК та СП буде здійснення заходів рекрутингу (вербування) громадян на військову службу за контрактом шляхом їх активного пошуку на підприємствах, під час проведення урочистих масових заходів, відвідування військових частин тощо.

Принципово новим передбачається введення до штату ТЦК та СП посад інструкторів (вербувальників) окремо для кожного виду (роду) військ Збройних Сил України.

Довідково. В обласному ТЦК та СП — 4 посади для здійснення активного пошуку та відбору кандидатів для військових частин: Сухопутних військ — 1, Повітряних Сил — 1, Військово-Морських Сил — 1, ВДВ та ССО ЗСУ — 1. В районних ТЦК та СП — 2-3 посади (в залежності від розрядності) для військових частин Сухопутних військ — 1, Повітряних Сил та ВМС- 1, ВДВ та ССО — 1.

Інструктори будуть здійснювати пошук, вивчення та відбір кандидатів виключно для військових частин відповідного виду ЗС України, носити однострій вказаного виду та комплектуватися військовослужбовцями за пропозицією командування виду ЗС України.

Разом з цим, створення інституту інструкторів (вербувальників) передбачає збільшення штатної чисельності ТЦК та СП, обсяги якого пропонується покрити за рахунок чисельності видів ЗС України, для яких вони здійснюють відбір.

Протягом 2017 року сплановано провести відбір військовослужбовців сержантського складу на посади інструкторів (вербувальників) на військову службу за контрактом для Повітряних Сил та Військово-Морських Сил ЗС України з розрахунку 100 осіб з кожного виду.»

Реформа передбачає також створення двох зон: відкритої та закритої. Перша має працювати у відкритому режимі щоденно за правилами закону про адміністративні послуги, маючи ресепшін та скляні двері як символ відкритості. Закрита ж частина має працювати в старому режимі.

Проте, будь-яка реформа має передбачати законодавче, організаційне та фінансове забезпечення. І ось тут виявилось що реформує це назвати важко. Оскільки в грудні 2019 року ВР провалила голосування за перейменування військкоматів в ТЦК та СП, а Програма реформування Міноборони передбачала нульові витрати з Державного бюджету, перекладаючи всі витрати в т.ч. і на місцеві бюджети. Відповідно, дві з трьох ознак реформи відсутні.

Більш того, в 2017 році в рамках пілотного проекту першим було реформовано Чернігівський обласний військкомат. На сьогодні ще Дніпропетровський та Одеський також в держреєстрі змінили свою назву. Всі вони на сьогодні проводять мобілізаційні заходи і здійснюють господарську діяльність бюджетним коштом. Що має ознаки кількох кримінальних правопорушень, наражаючи на можливі неприємності і призовників.

Але на цьому цікавники не скінчились.
Данні про ще 6 обласних військкоматів ( Донецький; Івано-Франківський; Рівненський; Сумський; Тернопільський; Черкаський) вилучено з ЄДР, попри відсутність такої процедури в законодавстві.

Презентація_ВР_БЦ3

При цьому вони продовжують і на сьогодні здійснювати державні закупівлі бюджетним коштом, проводячи безперешкодно кошти через казначейські рахунки. В т.ч. і кошти місцевих бюджетів. При тому, що більшість з них мають податкову заборгованість перед місцевими бюджетами, що триває на протязі року- двох. Історичні данні по цим об’єктам дослідження нам вдалося відновити лише за допомогою аналітичної системи Уoucontrol (https://youcontrol.com.ua/). Як і встановити те, що судова практика по вилученню даних про військкомати з ЄДР має і відмови в вилученні. Таким чином, реформа і в цьому напрямі має сумнівну перспективу. При цьому бюджетне фінансування військкоматів, в якому б статусі вони не були, продовжує використовуватись, витрачаючи кошти (обласних бюджетів) в закритому режимі. На сайті Міноборони данні про обласні військкомати не актіалізуються, електронні адреси мають лише три з них. Жоден, окрім Луганського, не має свого веб-сайту, жоден не оприлюднює Паспорти Програм, бюджети та звіти про їх виконання, як того вимагає ст.28 Бюджетного Кодексу України.

На фоні цього спостерігалась стійка тенденція намагань перекласти фінансування оборонних функцій ( поки що в частині тероборони, переобладнання та загальнодержавної мобілізаційної діяльності) на місцеві бюджети. В ході обговорення Наталія Заболотна зазначила два важливі моменти:
1. Взаємозв’язок між повноваженнями і фінансуванням. Хто створює і керує, той і фінансує.
2.Україна унітарна держава і захист окремих територій не є повноваженнями регіонів, а загальнодержавна функція. І з того моменту, як на центральному рівні визнають, що оборонні функції ( в будь-якій частині) відносяться до місцевих питань, Україну буде поставлено на шлях федералізації.
Маємо надію що ці застереження Наталії Заболотної допоможуть зберегти не тільки місцеві бюджети, а і цілісність країни.

Тож, за цими двома напрямами робота має відбуватись в напрямку вироблення національної політики розвитку і реформування Міністерства оборони без залучення коштів місцевих бюджетів. Також досягнуто домовленості про:
 Звернення до Міністерства фінансів України з пропозицією:

1. Розробити і імплементувати в законодавчу і нормативну базу уніфіковані форми індикаторного звітування про виконання місцевих Програм і заходи для забезпечення розпорядниками бюджетних коштів всіх рівнів відкритості всієї інформації, передбаченої ст.28 БК.
2. Розробити та прийняти нормативне забезпечення для деталізації обліку спецфондів Міноборони та МВС з оприлюдненням результатів у відповідності до ст.10-1 та ст.15 ЗУ «Про доступ до публічної інформації».
3. Для звіту про виконання паспортів бюджетних місцевих та регіональних Програм передбачити додаток до форми Звіту про виконання Паспорту бюджетної програми, затвердженої Наказом Міністерства фінансів України №836 від 26 серпня 2014 року № 836 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 29 грудня 2018 року № 1209, передбачивши внесення до додатку до звіту даних про всі предмети закупівель, їх ідентифікатори, розпорядників бюджетних коштів та їх ЄДРПОУ. (Форма додається).
4. Підпункт 3 пункту 2 Наказу Міністерства фінансів від 26.08.2014 № 836 «Про деякі питання запровадження програмно-цільового методу складання та виконання місцевих бюджетів» викласти в такій редакції: «оприлюднюють в машиночитному форматі шляхом розміщення на своїх офіційних сайтах паспорти бюджетних програм на поточний бюджетний період (включаючи зміни до паспортів бюджетних програм) протягом 3 робочих днів з дня затвердження таких документів та звіти про виконання паспортів бюджетних програм за звітний бюджетний період протягом 3 робочих днів після подання зведеної річної бюджетної звітності».

 Звернення до Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України з пропозицією:
1. Внести зміни до першого розділу «Загальні положення» «Методичних рекомендацій щодо порядку розроблення регіональних цільових програм, моніторингу та звітності про їх виконання», затверджених Наказом Міністерства економіки України від 04.12.2006 № 367, додавши п.7. «Не можуть об’єднуватись в одну Програму заходи , що направлені на вирішення питань різних галузей (оборони та правоохоронні) і обліковуються за різними кодами функціональної класифікації видатків місцевого бюджету».

2. Внести зміни до п 5.2 «Методичних рекомендацій щодо порядку розроблення регіональних цільових програм, моніторингу та звітності про їх виконання», затверджених Наказом Міністерства економіки України від 04.12.2006 № 367 в частині покладання функцій контролю на безпосередніх виконавців заходів (розділивши виконавчу і контролюючу функції). Виклавши п.5.2 в наступній редакції: «Безпосередній контроль за виконанням заходів і завдань програми здійснює головний розпорядник бюджетних коштів і повноважний орган державного контролю, а за цільовим та ефективним використанням коштів – орган місцевого самоврядування і повноважні органи зовнішнього державного контролю.
3. П. 6.3. Методичних рекомендацій викласти в наступній редакції: «Контроль за виконанням регіональної цільової програми здійснює відповідний орган місцевого самоврядування шляхом розгляду проміжних, щорічних, заключного звітів про результати виконання регіональної цільової програми та затвердження узагальненого висновку про кінцеві результати виконання програми. Щороку в строки, визначені рішенням органу місцевого самоврядування, звіт головного розпорядника бюджетних коштів/ відповідального виконавця про хід виконання програми та ефективність реалізації її заходів, разом із звітом ДАСУ про результати аудиту виконання програми розглядається і затверджується на сесіях органу місцевого самоврядування.

Ці зміну допоможуть виправити ряд негативних практик, які призвели до виявлених проблемних моментів.

В цей же день Головний експерт проекту Наталія Заболотна, експерт проекту Ольга Мазаєва та консультант IWPR Глєб Канєвський в УНІАН провели прес-конференцію, в ході якої було презентовано Аналітичний звіт проекту «Бюджетна Цитадель» і його результати.

відео прес-конференції тут: https://www.unian.net/multimedia/video/press/10207730-byudzhetnaya-citadel-rezultaty-issledovaniya-rashodov-deneg-oblastnyh-byudzhetov-na-oboronnye-i-pravoohranitelnye-celi-v-2018-2019-godah.html?fbclid=IwAR0rZ-LCOTTF6bSsvlPW4nnCJQRBuJ-2F1uhhs9TWAG4-KLTGTLsQsg04YA

https://drive.google.com/file/d/1HdsxsRG0_l838RqF_HSr5q9t0Cx6fBZk/view

Аналітичний звіт, матеріали і інфографіка тут: http://xn—80ane0bfp.zp.ua/2020/06/vse-pro-oboronni-koshti-oblasnix-byudzhetiv-proekt-byudzhetna-citadel-zaversheno/

Проект закінчено, проте робота продовжується. Виявлено ряд проблемних напрямків, за якими всі бажаючі журналісти , активісти, правоохоронні органи, органи влади та експерти можуть проводити поглиблені дослідження та моніторинги.

107434721_4312465315460483_5844124153894392127_n

107451397_325088748662039_5758486353484572485_n

107434682_726596831470041_3762129489741363345_n

107457759_2146176985528561_1973682148539161968_n

107476791_307931793927226_7215904620511182920_n

107461723_313798029751529_1606962609643412837_n

107475279_915399555606625_1134190250795880094_n107443988_317444355953649_4839166801095719457_n

Ця стаття створена ГО «Народний Захист» в рамках проекту, який виконує Інститут висвітлення війни та миру (IWPR) за підтримки МЗС Королівства Норвегії. Думка та позиції висловлені в цій статті не обов’язково відображають позицію МЗС Королівства Норвегії та Інститут висвітлення війни та миру (IWPR)

Оставить комментарий

  

  

  


семь + 3 =

Вы можете использовать эти HTML-тэги

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>