Кілька місяців тому мережу сколихнув випадок з відмовою у проведенні флюорографії, призначеної лікарем в 10 міській лікарні м.Запоріжжя.
Причиною відмови була відпустка всіх працівників кабінету. А за обстеження на іншому цифровому апараті виставили рахунок.
«Обов’язкову для всіх процедуру – швидкий і безкоштовний метод перевірки легень, МОЗ скасувало ще чотири роки тому, залишивши її лише для людей з групи ризику – хворих на цукровий діабет, пацієнтів з ослабленим імунітетом і тих, хто по роботі спілкується з багатьма – педагоги, медики, кухарі. Для всіх інших її замінили тестом – терапевт задає одинадцять запитань, після відповіді на які, якщо запідозрить неладне, – направляє на флюрографію або інші обстеження.» https://konkurent.in.ua/publication/25337/minzdorovya-skasuvalo-flyuorografiyu-ye-zamina-/ Це був саме такий випадок — лікар направив на обстеження.
Не дивлячись на те, що в процесі реформування медицини обов’язковість цього обстеження зникла і була замінена опитуванням лікаря, воно і надалі продовжує користуватись попитом у громадян, і лікарі продовжують виписувати направлення на це обстеження.
Ми вирішили перевірити наскільки відмова і платність послуги були правомірними. І де запоріжці можуть безкоштовно пройти флюрографічне обстеження. І були вражені.
Направивши запити про наявність, платність, джерела фінансування та роботоздатність апаратів в м.Запоріжжя до Департаментів охорони здоров’я міської ради і Запорізької ОДА, ми очікували на швидке отримання відповідей. Але не так сталося, як бажалося.
Запорізька міська рада порадувала своєю оперативністю. Інформація прийшла оперативно в строк, в повному обсязі. А ось Департаменту охорони здоров’я Запорізької ОДА знадоюилось майже 20 робочих днів для збирання цієї інформації. І це лише по м.Запоріжжя. До того ж, в епідеміологічний період.
Ітак, міськрада повідомила про наявність в м.Запоріжжя 17 флюрографічних апратів виробництва від 1983 до 2017 року. З них апаратів флюрографічних 10, апаратів рентгенівських флюрографічних — 3, системи рентгенографічні та флюроскопічні — 1, комплекс рентгенівський діагностичний -2, флюорограф цифровий-1. Всі придбані бюджетним коштом. Всі для безкоштовного обстеження. Всі в справному стані.
Детально перелік і адреси тут:
Відповідь МР_управління охорони здоров’я
Департамент охорони здоров’я Запорізької облдержадміністрації не зміг надати жодної інформації про флюорографи, повідомив що для збирання цієї інформації сам направив запити до комунальних установ та закладів, і подовжив строк до 20 робочих днів.
Саме такий час знадобився обласній влдаі для того, щоб дізнатись що об’єктах комунальної власності територіальної громади Запорізької області на території м.Запоріжжя встановлено аж 9 апаратів, один з яких пересувний, флюорографів — 4, рентгендіагностичних комплексів — 2, флюорографів цифрових- 2. Виробництва 1982 -2016 років. Після 2010
року придбано лише 1 апарат для ЛСУ. Три придбані коштом державного бюджету, 5- обласного, один за рахунок загального фонду онкодиспансеру у 1984 році, який на сьогодні демонтовано і передано до невідомої іншої установи.
Всі апарати для безкоштовного обстеження громадян. В робочому стані перебувають лише 5 з 9 (55%).
Детально тут:Відповідь ОДА_перелік
Мабуть це все, що треба знати про ефективність роботи обласної влади в медичній сфері. І це ми ще не запитали про всі апрати в області. Мабуть там ситуація взагалі страшна.
Флюорографічне обстеження, здається найпростіше. І рівень обізнаності і утримання його в робочому стані в ОДА показовий і просто жахливий. Цікаво скільки разів депутатська комісія ЗОР цікавилась цим питанням? Реалізуючи космічні проекти і викатуючи регулярно кошти в напрямку двух цікавих медичних установ, втратилось елементарне і базове.
У цьому раунді всуху перемогає міська рада. Тож питання пильної уваги саме до обласного рівня повністю обгрунтоване і необхідне.
А дуже хочеться щоб перемагали ще і мешканці міста. Бо це їх обладнання, і їх медичні послуги.
Тож очікуємо від ДОЗ ЗОДА виправлення ситуації. Маємо надію що депутати зацікавляться цією темою, і у наступний епідеміологічний період область увійде підготовленою. А людям не доведеться днями стояти в чергах на це просте обстеження.
А ось що стосується вимагання плати за обстеження в 10 лікарні на цифровому апараті, то цим мають зацікавтись не тільки міська влада. Бо всі обстеження в місті є безкоштовними для людей. Немає жодного комерційного апарату. Знйте свої права. Іграмотно користуйтесь ними.
Оставить комментарий