В Запорізькій області Іваном Федоровим будівництво «підземних шкіл» анонсувалось чи не з першого дня його призначення на посаду голови Запорізької ОВА у лютому 2024 року. Оскільки один з пріоритетів Президента України Володимира Зеленського відновити безпечний режим офлайн-освіти.
Проте, між Києвом та Запоріжжям є невеличка різниця не тільки у відстані від активних бойових дій. А і у кількості ППО/ПРО. Проте, пан Федоров вирішив наслідувати ініціативи мера Харкова, і анонсувати будівництво з нуля «підземних шкіл». Кількість яких змінюється.
Але мова зараз не про це.
19 червня 2024 року запорізькі медіа вийшли з гучними заголовками про унікальність майбутніх запорізьких «підземних шкіл». Ось приклад:
Що викликало чергову хвилю обурення містян.
Півтора тижні тому на 5 локаціях розпочались роботи. Один з яких «Січовий колегіум», де навчається майже 400 дітей. Приблизно половина навчається дистанційно, адже в школі відсутнє сховище. Приємно, що в такі часи влада пішла назустріч і допомогла нам розвʼязати найголовніше питання – дати можливість дітям навчатися в безпечних умовах, – повідомила директорка «Січового колегіуму» Валентина Єршова. Планується, що вже цього навчального року підземна школа при «Січовому колегіумі» відкриє двері для учнів. Укриття розраховано на 500 осіб. Навчання буде проводитися у 2 зміни, тому загалом освітній простір вміщуватиме понад 1000 осіб.
Наша глобальна мета, щоб 50 тисяч учнів на території регіону змогли вийти в новому навчальному році в освітній процес офлайн, – заявив Іван Федоров.
Ми вирішили подивитись в чому ця унікальність з точки зору напрямів нашої діяльності.
Окрім того, що з фото та відео з цієї локації видно що будівництво розпочато у безпосередній близкості від будівлі освітнього закладу, на загал вийшов виконавець робіт Максим Гайдай. Згідно даним аналітичної системи Уoucontrol, він є власником і одним з підписантів ТОВ “Компанія Позитив”/36315588. В титрах відео на сторінці ФБ Запорізької ОДА його було представлено як головного інженера «ТОВ Позитив».
Перший же дотик до цієї компанії виводить нас на «Велике будівництво», скромпроментоване численними звинуваченнями у дотичності до корупційних схем. Та кримінальних проваджень Позитиву.
Вже закономірно, що роботи проводились в місті Мелітополь. Компанія проводила капітальний ремонт школи №8 у Мелітополі за 25,3 мільйони. І у листопаді 2019 року біла обрана переможцем, не дивлячись на те, що на той час вже була фігуратном кримінального провадження (ознаки розтрати коштів на іншому шкільному об’єкті міста Мелітополя).
Інший об’єкт- Мелітопольська спецшкола № 23. У лютому 2019 року Мелітопольська прокуратура за кількома статтями КК України розпочинає розслідування і за цим об’єктом. Тут і завищення ціни, і оформлення документів «заднім числом», і ознаки подвійного фінансування. Через будівельно-технічну експертизу строк розслідування було подовжено до 2022 року.
Загалом, перелік кримінальних проваджень широкий:
Зареєстрована в Сонячному Компанія Позитив разом з ПП «Екіпаж» / 21241245 відмітились і в Енергодарі. «Під час досудового розслідування, було отримано інформацію від працівників УСБУ в Запорізькій області про те, що у 2016 році посадові особи Управління освіти Енергодарської міської ради вступивши у змову з представниками підконтрольних комерційних структур, провели процедури конкурсних торгів щодо закупівлі послуг, а саме капітального ремонту (заміні) віконних блоків в навчальних закладах освіти м. Енергодар, на загальну суму приблизно 6 млн. грн. Вказані обставини призвели до необґрунтованої сплати ТОВ «Компанія Позитив» та ПП «Екіпаж», бюджетних коштів на загальну суму понад 1,2 млн. грн.»
ЄРДР 12017080000000058 від 01.02.2017 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України. Судова Справа № 335/9827/18 1-кс/335/6527/2018.
До 2016 року Компанія належала Бєлому Миколі Івановичу і Гайдай Максиму Вікторовичу. В 2016 єдиним бенефіціаром залишився Максим Гайдай.
Як видно з графіку, з початком широкомасштабного вторгнення рф до України, Позитив ледь зводив кінці з кінцями, перебиваючись копійчаними замовленнями.
Стрімкий зліт у тендерах спостерігається з 2024 року. І дивним чином співпадає з призначенням на посаду голови Запорізької ОВА Івана Федорова. І передачі Запорізькою міською радою (після заміни в.о. мера міста Запоріжжя) повноважень Замовника з будівництва 2 «підземних шкіл» (що насправді за документами протирадіаційні укриття), до підконтрольного ЗОДА ДП Місцеві дороги Запорізької області.
Які проєктантами обирають мелітопольські КП. А виконавцями, як видно, у безальтеративний спосіб, мелітопольських виконавців з кримінальними хвостами і корупційними прив’язками.
Пропозиція відповідає очікуваній сумі закупівель без економії коштів.
У відповіді на викладку нормативної бази Позитивом на Прозорро, Замовник пише: МОН за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та Buffet Foundation презентувало проєктно-кошторисну документацію (ПКД) повторного використання, яку можна адаптувати під особливості кожного закладу освіти. В загальному доступі, на платформі «Моя Фортеця», змовником обраний проєкт повторного використання «Нове будівництво споруди подвійного призначення (з захисними властивостями протирадіаційного укриття) місткістю 500 осіб навчального закладу загальної середньої освіти» (PD01:7659-1598-6801-5770), який пройшов експертизу (EX01:1880-9039-2753-0564) на відповідність вимогам чинних нормативних документів, в тому числі ДБН В.2.2-5:2023 «Захисні споруди цивільного захисту». Проєктна документація «Нове будівництво протирадіаційного укриття КЗ «Запорізька спеціалізована школа-інтернат ІІ-ІІІ ступенів «Січовий колегіум» ЗОР – м. Запоріжжя, пр. Маяковського, буд. 14» розроблена з використанням вищезазначеного проєкту повторного використання з виконанням проєктних рішень прив’язки, які наведені в окремих розділах. Додатково повідомляємо, що проєкт «Нове будівництво протирадіаційного укриття КЗ «Запорізька спеціалізована школа-інтернат ІІ-ІІІ ступенів «Січовий колегіум» ЗОР – м. Запоріжжя, пр. Маяковського, буд. 14» входить до переліку об’єктів для фінансування за рахунок коштів субвенції.
Відповідно, проєкт розраховано на 440 учнів. За інформацією керівництва закладу, у колегіумі навчається біля 400 дітей. Хто буде навчатись у другу зміну не відомо. У коментарях частина батьків категорично відкидають можливість офлайн-навчання. Переважно частина коментаторів вважають ці витрати не доречними, неефективним використанням коштів платників податків з сумнівною потребою в цих об’єктах після війни. Висловлюються думки розбудови бюджетним коштом для себе об’єктів майбутніми «ефективними власниками». Частина батьків обурюється створенням умов для невеликої кількості дітей, в противагу іншим 90%, які будуть позбавлені благ цивілізації та соціалізації.
На веб-сайті «Моя Фортеця» повідомляється, що субвенція на 2024 рік складає 2,5 млрд.грн.
На сайті Фортеці розміщено типові проєкти дитячих садочків та шкіл. Проєкти шкіл пропонуються 2 видів: «Нове будівництво споруди подвійного призначення (з захисними властивостями протирадіаційного укриття)» місткістю 200, 300, 500, 700 та 1000 осіб.
Та «Нове будівництво захисної споруди цивільного захисту (споруда подвійного призначення із захисними властивостями протирадіаційного укриття)» місткістю 200, 300, 500 та 750 осіб.
В Запоріжжі розпочато будівництво за типовим проєктом «Нове будівництво споруди подвійного призначення (з захисними властивостями протирадіаційного укриття) місткістю 500 осіб». Витяг ЄДЕССБ
Як бачимо, ціна проєкту UNICEF 92 100 000,00грн.
Ціна проєкту у Січовому колегіуму- 112 600 098,00грн.
З Договору між Замовником і Виконавцем визначене змішане фінансування з двох джерел на умовах співфінансування 70х30.
70%-державна субвенція, 30%- кошти обласного бюджету.
При цьому, строк Договору № 10/06-НБ/СчК- до 31.12.2025. Що не співпадає з заявами пана Федорова.
На Фб сторінці Запорізької ОДА повідомляється що «підземна школа» відкриється вже цього навчального року:
Додатки до договору також свідчать про завершення робіт у 2025 році.
При цьому, фінансування закладається лише на роботу у літній період. Не дивлячись на те, що це суперечить Графіку проведення робіт.
У інтерв’ю Бабелю Юрій Голік, якого називають ідеологом «Великого будівництва», розказав, що Офіс Великого Будівництва і зараз працює. І розташований він в ОП. Що він має великий штат і знає все про зруйновані об’єкти Великого будівництва.
То що ми маємо з унікального?
Підземний формат освітнього закладу? Ні. Такий вже запроваджений і діє у Харкові.
Проєкт будівлі? Ні. Він типовий повторного використання.
Джерела фінансування? Ні. Це напрацювання Міністерства освіти.
Ціноутворення? Ні.
Вклад керівництва області і міста у залучення фінансування? Ні. Це централізований процес.
Строки реалізації проєкту? Ні. За графіком це 2025 рік.
Конкуретне обрання виконавця робіт?- Ні. Це вже стала практика для підконтрольного Запорізькій ОДА держпідприємства.
Унікальним в цьому кейсі є сталість у обранні на всіх етапах мелітопольських виконавців і повернення системи Великого Будівництва вже в масштабах області, а не лише міста Мелітополь.
Не унікальними є і ті, хто стоять за цією конструкцію. Тож, не обіцяє бути унікальним і уникнення від відповідальності у разі виявлення порушень.
Немає нічого дивного у відновленні системи «Великого будівництва», яке в 2024 році з тим же перевіреним колом осіб, накладається на процес відновлення в Запорізькій області. Під меседжем забезпечення безпечних освітніх процесів мало хто з донорів відмовить у фінансовій підтримці. Проте, накладання Києвом мелітопольських очищених зав’язок тепер на всю Запорізьку область може вкрай негативно відгукнутись нашій області. Втративши довіру в гуманітарних питанням, таке використання коштів може призвести до неефективного використання бюджетних коштів, чергових кримінальних проваджень (які знов будуть зливатись). А головне- до втрати фінансової підтримки і в процесі відбудови та відновлення регіону.
Матеріал підготовлено за допомогою аналітичної платформи YouControl.
Ми готові оприлюднити відповіді та коментарі зацікавлених осіб.
Дослідження проведено ГО Народний Захист на волонтерських засадах.
Підтримати нашу діяльність можна перерахувавши кошти на рахунки
В гривні:
Рахунок UA333510050000000002900300005 в АТ «УКРСИББАНК»
Отримувач: Громадська організація «Народний захист», ЄДРПОУ 36534850
Призначення платежу: На статутну діяльність ГО Народний Захист.
В євро:
Рахунок UA393510050000026003878802005 в АТ «УКРСИББАНК».
Банк бенефеціара: 07205696, UKRSIBBANK
ANDRIIVSKA STREET 2/12
KYIV, UKRAINE
SWIFT-код: KHABUA2K
Банк-посередник: 07205696, BNP PARIBAS SA
Paris, FRANCE
SWIFT-код: BNPAFRPP
Оставить комментарий