Логин

Октябрь 2023
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Сен   Ноя »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
180х68 YOUCONTROL
transparency_ua-01
ЦЕДЕМ
47887_original
banner_PRAVO-Z_180x68
banner_ZMINA_180x68
banner_UNCPD_180x68
banner_GURT_180x68
banner_GROM-PROS_180x68

Наша кнопка

Разместите нашу кнопку
у себя на сайте

Народная защита
Размер кнопки - 180x68px

код кнопки:
<a href="http://захист.zp.ua" > title="Народная защита" target="_blank"> <img src= "http://xn--80ane0bfp.zp.ua/wp-content/uploads/2012/03/nz-banner_180x68.gif" /></a>

Кондиціонери для лікарень. А чи була вимога МОЗу?

Місяць тому  Міністерство охорони здоров’я України оголосило про нові вимоги для подальшого фінансування стаціонарних відділень  коштом НСЗУ в рамках програм медичних гарантій. Це наявність кондиціонерів в  палатах,а також в ординаторських.https://moz.gov.ua/article/news/likarni-spromozhnoi-merezhi-jaki-ne-matimut-kondicioneriv-u-palatah-z-nastupnogo-roku-vtratjat-mozhlivist-kontraktuvatisja-iz-nszu-za-pevnimi-paketami-%e2%80%93-viktor-ljashko?fbclid=IwAR01PzaK-9_wfJROlO61flgXtToTmOub-h1uyHGX8JTj_PiXiVZDQPCQtvg

Міністерство охорони здоров’я України зобов’язує всі медзаклади встановити кондиціонери у палатах денного стаціонару. Щорічно НСЗУ (Національна служба здоров’я України) укладає або продовжує контракти з медустановами, які надають українцям послуги в рамках програми медичних гарантій. Для підписання договору з НСЗУ  установи повинні відповідати низці вимог, які стосуються як наявності ліцензій, рівня підготовки фахівців, так і матеріально-технічного оснащення.

Правда, знайти це рішення нам не вдалося. Є лише новина на сайті МОЗ, яку розшарили  різні медіа. І заява Міністра Ляшко про таку вимогу без наявності відповідного рішення.  Але всі публікації  подають цю новину в безапеляційній формі. Приблизно так:

Слайд1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Що,  сформовано на підставі повідомлень та заяв  Міністра Ляшко. І що, звісно, вводить  в оману. І громадян, і депутатів, і чиновників. Не відомо як би відреагувала громада на виділення цих коштів, якби знала, що  офіційних підстав для його прийняття ще немає.

Заступниця начальника Сумської обласної військової адміністрації Олена Бойко на нараді 09.10.2023 підтвердила, що ця вимога «ймовірна», і що остаточне рішення ще не прийняте. http://dancor.sumy.ua/news/newsline/471548

І вже іншими барвами заграли і сама новина, і можливе перевищення своїх повноважень Міністром, і рівень медіаповідомлень, і  встановлення відповідальних за можливе необгрунтоване використання бюджетних коштів  на виконання цієї усної вимоги Міністра.

Відповідно, стверджувати про  обгрунтованість витрачання коштів на встановлення кондиціонерів в палатах  станом на сьогодні не можливо. При тому, що відтягування у прийнятті та оприлюдненні відповідного рішення робить фізично не можливим дотримання встановленого дедлайну.

Тож, варто придивитись до вкиду про таке «рішення» і його можливих  наслідків.

Чи обгрунтована така вимога?

Так. Особливо в південних регіонах України, де температура повітря влітку сягає 50 градусів. Але зараз якось дивно будуть виглядати вибиті (бережи Боже) російськими ракетами шибки на фоні нових кондиціонерів. І хто таким «господарникам» схоче надавати допомогу?

При тому, що ОВА доцільно було б зайнятись супроводженням благодійних та гуманітарних проєктів в цьому напрямку на майбутнє.

Що  насторожує?

За даними МОЗ найбільше облаштування кондиціонерами спостерігається в Києві та у Дніпропетровській області. 30% та 23%  відповідно. Загалом же по Україні картина не радує.

«Кондиціонери встановлені лише у 12% палат. (із понад 54 000 палат кондиціонери мають лише 6 897). Закликаю керівників лікарень активно готуватися до наступного літа вже зараз. Міністерство охорони здоров’я допомагає лікарням і з залученням коштів для реконструкції, і з забезпеченням дороговартісним обладнанням. Забезпечити ж комфортні умови перебування безпосередньо в палатах — це те, що фінансово під силу самим закладам. Ми бачимо це із тих залишків коштів, які є сьогодні на рахунках в лікарнях, за даними Нацслужби здоров’я, це — понад 23 млрд грн. Ці кошти — не абстрактні цифри на рахунках, вони мають використовуватися на благо пацієнтів та покращення якості надання медичної допомоги», — заявив міністр охорони здоров’я.

І перше, що спадає на думку антикорупціонера після цієї тези, це – «нова схема» за старими шаблонами неправомірного використання службового становища. Оскільки МОЗ не тільки встановлює нереальні дедлайни, бо в умовах  управління публічними фінансами  для багатьох це  майже нереальні строки, а і обіцяє  допомогти  з «забезпеченням дороговартісним обладнанням». Тобто, придбанням кондиціонерів у заздалегідь визначених постачальників та виконавців? І для цього МОЗу вже відомі кількісні показники, як майбутніх закупівель, так і фінансової спроможності  майбутніх замовників. Тобто, всі елементи схеми є. Не вистачає лише  бенефіціара, під якого прописана схема. І який стане відомим після проведення закупівель. Після  чого наші  компетентні органи мали б перевірити як законність  процедур, так і наявність/відсутність фактів неправомірного збагачення всіх дотичних. Але, коли це у нас  правоохоронці ламали схеми?

Окрім  незрозумілої терміновості та «допомоги» виникає ще багато запитань. Як то, наприклад:

-чому МОЗ «вимагає» встановлення саме кондиціонерів, а не  системи централізованого кондиціонування?

-чи існують розрахунки додаткового навантаження на енергосистему як локальну, так і в цілому? І чи є розрахунки з альтернативних варіантів?

-чи витримає наша енергетична система влітку 2024 року під час воєнного стану після виходу з зимових обстрілів рф по критичній інфраструктурі таке додаткове навантаження?

-чи витримають взагалі стіни будівель таке навантаження?

-чи розроблено технічні вимоги до кондиціонерів та їх встановлення? Тощо.

Тому, що після «тротуарів», «заробити» на відкатах з кондиціонерів захоче не один казнокрад.  А нефахове виведення навіть системи конденсату з подальшим руйнуванням тротуарів забезпечить корупціонерам  в подальшому стабільний «дохід» від його ремонту.  Не кажучи вже про неграмотно обране місце в самій палаті для убезпечення пацієнтів від шкоди невідрегульованого кондиціонування. Як це спостерігається в УЗ. То душно, то дує відрегульованим не вірно холодом. І таких контрольних точок купа.

Чи доцільні ці витрати зараз?

Загалом, зараз, коли волонтери забезпечують військових такмедом, а в мережі вже  військові просять про допомогу  сезонними ліками, чи дійсно так потрібно встановлення кондиціонерів в об’ємі всієї країни? Тим більше, з 1 січня? Скидається, що Уряд не спроможен розподілити адекватно бюджетні та позабюджетні кошти між Міністерствами та напрямками. Що може призвести до  заморозки кошти, які могли б рятувати життя та здоров’я українців на фронті та в тилу  на півроку.  Не кажучи про те, що  не всі медзаклади мають резерв коштів. Це дійсно на користь українцям?

Тим не менш, повертаючись  взагалі до необхідності  переобладнання стаціонарних відділень, відповідь очевидна. Аби не воєнний бюджет.

А як справи на місцях?

Оскільки  проголошено, що «вимога» починає діяти з 1 січня 2024 року, ми вирішили подивитись які з медичних закладів Запорізької обласної ради  можуть через  3  місяці втратити фінансування НСЗУ (якщо таке рішення таки буде прийнято). І як взагалі в нашому південному регіоні справи з мікрокліматом в палатах стаціонарів. Бо ні для кого не секрет ані якість багатьох послуг, ані рівень облаштування стаціонарних відділень.

На етапі збору інформації ми стикнулись  вже з усталеною системою Запорізької ОВА в питанні приховування публічної інформації. Ми знов отримали необгрунтоване повідомлення про відтермінування  надання запитуваної інформації через ніби то «великий обсяг» документації, серед якого необхідно шукати запитувані данні. Які мали вже лежати на столі як керівника ДОЗ Запорізької ОВА, так і профільного заступника голови Запорізької ОВА пана Сиволапа. В плані підготовки до можливого оперативного реагування на нові виклики. Але опинились там лише через місяць у вигляді відповіді на наш запит.

Слайд2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Після оскарження  затримки, нам надійшла відповідь на 1,5 аркуші з переліком 11 закладів охорони здоров’я  облради, що розташовані на підконтрольній території. Відповідно, інформацією по всій області ОДА не володіла.

З наданої відповіді виходить, що  рівень обладнання кондиціонерами  КНП ЗОР на підконтрольній території складає 37,7% ( з 1057 палат  кондиціонерами обладнано 250. Ще 148 обладнано  системами кондиціонування).  При цьому  майже чверть (95 ) з встановлених потребують ремонту.

Встановити загалом планують  471 кондиціонер у 2023-2024 роках. Але не всі. Запорізька обласна клінічна дитяча лікарня, ЛСУ, госпіталь ветеранів війни,  обласна інфекційна клінічна лікарня, регіональний протипухлинний центр та обласний дошкільний заклад з надання психіатричної допомоги та реабілітації на сьогодні, судячи з наданої інформації, не планують  взагалі проведення цих робіт.

І лише 2 медичні заклади з наведених 11 порахували бюджетну частину, запланувавши витратити на встановлення  одного кондиціонера від  10 до 17 тис. грн.

Обласний клінічний заклад з надання психіатричної допомоги планує встановлення кондиціонерів коштом НСЗУ.  Обласна клінічна лікарня- коштом  обласного бюджету, власними коштами та за допомогою благодійної допомоги.  Обласна клінічна дитяча лікарня та  обласний медичний центр репродукції людини розраховують на благодійність.  Запорізький регіональний фтизіопульмонологічний клінічний лікувально-діагностичний центр взагалі не планує, посилаючись на Наказ МОЗ з забороною  розміщувати у них систем кондиціонування.

Тож, якщо це рішення буде прийнято МОЗ, Запорізька область  з 01 січня 2024 року може залишитись без фінансування інфекційних, серцево-судинних, протипухлинних, дитячих, психіатричних та госпітальних стаціонарів. Оскільки обласний бюджет не спроможен  замінити фінансування НСЗУ. І судячи з таблиці, Запорізька ОВА в процес не втручається, дозволяючи цьому статись.

При тому, що інші ОВА вже активно включились у процес. Навіть за відсутності офіційного рішення. Щоб в разі його прийняття забезпечити своїм мешканцям належний рівень надання медичної допомоги.

Івано-Франківськ та Вінниця вже активно працюють над встановленням кондиціонерів. Хоч  розташовані і не в південних областях. Постійно страждаюча, як і Запоріжжя, Сумщина  вже оголосила про перші благодійні 62 кондиціонери, які вже розподіляються між медзакладами області. http://dancor.sumy.ua/news/newsline/471548 В Житомирі  власним коштом лікарні вже встановлено 50 кондиціонерів  середньої потужності по 18-20 тис.грн. кожен. https://suspilne.media/576355-kondicioneri-v-palatah-ta-ordinatorskih-aka-situacia-v-dvoh-likarnah-zitomira/

І поки всі вже опрацювали це питання, керівництво Запорізької області місяцями тільки збирає інформацію і надсилає таблиці з невизначеними  джерелами, сумами та строками.  Запорізька ОВА, як завжди, готується до останніх місць в рейтингах забезпечення  «вимог» і рівня довіри населення? А з врахуванням  відсутності офіційного рішення, це взагалі виглядає як якийсь балаган, а не державна політика.

На рівні ж міста Запоріжжя ситуація інша. Там оперативно схопились за нову ідею виділення на щось коштів. Бо тротуари та плитка вже переповнила чашу терпіння запоріжців. І запросили  16 млн.грн. на 755 кондиціонерів для лікарень міста. Тобто, по 21,2тис.грн за одиницю. При виділених 27 млн.грн. на дрони.

Нормативна невизначеність не дає можливості проведення якісного контролю за процесом забезпечення системами  кондиціонування стаціонарних відділень. Які норми, які моделі в змозі забезпечити баланс ціна-якість, відповідати визначеним (чи ще ні) санітарним нормам. Які виробники забезпечують найкраще техобслуговування для ефективності вкладених коштів?  При цьому, бізнес  намагається заповнити цю прогалину. Враховуючи енергоефективність, потужність, функціональність, бренд-надійність, гарантії та сервісне обслуговування, різні продавці вже взялися за складання рекомендації, спираючись на власний досвід.

Так, наприклад «Кондиціонери України» вважають, що замовникам варто звернути увагу на такі бренди:

-Cooper&Hunter – кліматична техніка середнього класу, з хорошим співвідношенням ціна-якість, великим набором функцій для комфортної експлуатації, багатоступінчастим очищенням повітря, економічним енергоспоживанням.

-Neoclima – доступні інверторні кондиціонери за оптимальними цінами.

-Midea – надійна техніка середнього цінового сегменту з особливою системою подачі повітря для делікатного обдування, інтелектуальним режимом регулювання температури в нічний час.

-Olmo – досить бюджетна техніка. Надійний компресор. Автоматичне управління жалюзі Air Swing для гнучкого регулювання напрямку повітряного струменя робить спліт-системи цього бренду вдалим рішенням для лікарняних палат.

-Osaka – сегмент недорогого обладнення з набором всіх потрібних функцій.

-Leberg – сбалансовані ціна та якість. Норвезька марка бюджетних кондиціонерів.

Можливо це і не найкращі рекомендації. Але інших влада не надає.

З одного боку, дивлячись на безвідповідально-провокативну  поведінку  МОЗ, яке затягуванням  може встановити геть не реальні дедлайни, місцеві органи влади підстраховуються. Щоб мешканці не залишились без медичної допомоги з нового року.  З іншого- цільове використання та доцільність цих видатків сьогодні нічим не відрізняється від «барабанів» та «тротуарів». І  не зрозуміло чим в рішеннях місцевих рад обгрунтовуються  це виділення коштів.  А рішення  МОЗ може і  не буде прийнятим.

Нормативна невизначеність ставить дуже багато запитань  як до МОЗу та НСЗУ, так і до Кабміну  в цілому. І вже не вперше підіймається питання невідповідності  на адресу  саме цього Міністра. Але і прем’єр-міністр, і РНБО, і інші компетентні органи мовчки дозволяють  відбуватись подібним речам. Коли на очах у всіх без наявності законних підстав відбуваються дії, що можуть призвести до  нецільового використання бюджетних коштів під час шаленого дефіциту бюджету. Відповідальність за що в протизаконний спосіб міністр перекладає на місцевий рівень. Як і вирішення питання унормування та фінансування. При цьому  ОВА варто  звертатись до  ЦОВВів задля отримання офіційних документів та рішень. Без чого важко на місці гарантувати законність дій. Не те, щоб інших. А навіть своїх. То чи було це зроблено?

Тож, у питанні встановлення кондиціонерів можна відповісти словами міжнародного бомонду: «Не все так однозначно».

І оскільки мова йде про медичну сферу в Запорізькій області, не втомлюємось нагадувати про відповідальних осіб. Від Запорізької ОВА- Віталій Сиволап та Вікторія Клименко (наказ про звільнення у відкритому доступі відсутній),  від Запорізької обласної ради – Владислав Куценко.

Оставить комментарий

  

  

  


5 + семь =

Вы можете использовать эти HTML-тэги

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>