Логин

Август 2023
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Июл   Сен »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
180х68 YOUCONTROL
transparency_ua-01
ЦЕДЕМ
47887_original
banner_PRAVO-Z_180x68
banner_ZMINA_180x68
banner_UNCPD_180x68
banner_GURT_180x68
banner_GROM-PROS_180x68

Наша кнопка

Разместите нашу кнопку
у себя на сайте

Народная защита
Размер кнопки - 180x68px

код кнопки:
<a href="http://захист.zp.ua" > title="Народная защита" target="_blank"> <img src= "http://xn--80ane0bfp.zp.ua/wp-content/uploads/2012/03/nz-banner_180x68.gif" /></a>

# 16 Місцеві ради на ТОТ отримали 81 млн.грн. з Держбюджету

Повертатись до  витрат бюджету Запорізької  області ми будемо ще не раз.  Але цього разу хочемо поговорити про його наповнення.

Візьмемо, наприклад, додаткову дотацію Держбюджету.

В 2023 році  згідно Розпорядження КМУ  від 10 березня 2023 р. № 209-р проводиться нарахування додаткової дотації з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення повноважень органів місцевого самоврядування на деокупованих, тимчасово окупованих та інших територіях України, що зазнали негативного впливу у зв’язку з повномасштабною збройною агресією Російської Федерації (далі — додаткова дотація), передбаченої Законом України “Про Державний бюджет України на 2023 рік”. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/209-2023-%D1%80#Text    Що означає що держава турбується про людей на територіях, що піддаються знищенню з боку рашистів. Але проголошення  направлення бюджетних коштів на ТОТ, що заборонено законодавством, викликає питання.

ПОРЯДОК ТА УМОВИ надання у 2023 році додаткової дотації з Державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення повноважень органів місцевого самоврядування на деокупованих, тимчасово окупованих та інших територіях України, що зазнали негативного впливу у зв’язку з повномасштабною збройною агресією Російської Федерації затверджено Постановою Кабінету Міністрів України  від 30 грудня 2022 р. № 1477. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1477-2022-%D0%BF#Text

Головним розпорядником додаткової дотації є Мінфін (п.2).

Розподіл обсягу додаткової дотації бюджетам територіальних громад, що розташовані на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, здійснюється після визначення дати завершення тимчасової окупації (п.9-1).

Казначейство перераховує додаткову дотацію відповідно до Порядку перерахування міжбюджетних трансфертів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 грудня 2010 р. № 1132 (Офіційний вісник України, 2010 р., № 96, ст. 3399; 2015 р., № 7, ст. 161), і Порядку казначейського обслуговування державного бюджету за витратами, затвердженого Мінфіном (п.11).

Розподіл та використання додаткової дотації бюджетами територіальних громад, що розташовані на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, для яких не визначена дата завершення тимчасової окупації, здійснюються за погодженням з обласною військовою адміністрацією (п.11-1).

Тобто, для територіальних громад, що знаходяться на ТОТ розподіл має здійснюватись ПІСЛЯ визначення дати завершення їх тимчасової окупації. Але голова ОВА має право самостійного розподілу та використання цієї дотації.

При цьому, додаткова дотація розподіляється двома етапами:

перший етап — між місцевими бюджетами з урахуванням:

-кількості облікованих внутрішньо переміщених осіб, що перемістилися після 24 лютого 2022 р., за даними Мінсоцполітики станом на 1 січня 2023 р.;

- фактичних надходжень до місцевих бюджетів податку на доходи фізичних осіб станом на 1 січня 2023 р.;

другий етап — щокварталу між місцевими бюджетами з урахуванням фактичних надходжень до місцевих бюджетів податку на доходи фізичних осіб.

Ця таблиця може служити орієнтовною базою для нарахування додаткової дотації за кількістю надходжень ПДФО. Оскільки  інфографіка відображає розрахунок   на доходи військових станом на 01.07.2023 року. А не  загальне надходження ПДФО на 01.01.2023.

Дотація

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Але цю інфографіку доцільно розглядати в розрізі прийняття Києвом  пілотної програми, за якою обіцяно 50% отриманого від військових  зарплат ПДФО відправляти на їх же потреби. Фінансуючи замовлення Генштабу. Тобто, Київ започатковує практику повернення 50% отриманого ПДФО на потреби тих військових частин, звідки отримав цей податок. Визначати потреби буде Генштаб. Місцевий бюджет буде це оплачувати. З одного боку це логічно. Генштаб має краще знати потреби. З іншого,  виникає ризик втручання в діяльність місцевого самоврядування, чого вже давно хотіли  в Міноборони. Щоб їх безгосподарність  покривалась коштом місцевих бюджетів. І ми на протязі останніх 5 років ведемо адвокацію захисту місцевих бюджетів.  При тому, що наші дослідження показують низький рівень розуміння реальних потреб в МО  станом на 2020 рік. Є надія що повномасштабна війна змусила МО відповідально ставитись до адекватного визначення потреб та використання коштів. Яка тане після яєць по 17 грн., турецьких курток та шкідливих турнікетів. Тим більше, що БК дозволяє використовувати кошти місцевих бюджетів лише на потреби місцевого самоврядування, а не на оборонні цілі. Що віднесено до виключних повноважень Держави і фінансування з Держбюджету. Але і перекладати бруківку не припустимо. Тож, витримати баланс інтересів в цьому питанні важко. І це точно не з розряду простих рішень.

Що ж стосується бази нарахування додаткової дотації за кількістю ВПО, то орієнтовні (оскільки не на 01.01.2023) базові показники за кількістю ВПО наступні:

Дотація1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

При цьому, додаткова дотація нараховувалась і до обласного бюджету, і окремо до бюджетів територіальних громад, з прямим перерахуванням коштів Державного бюджету на  прямі казначейські рахунки громад.

І тут  варто звернути увагу на Запорізьку, Полтавську та Одеську області. Оскільки за кількістю ВПО база нарахувань приблизно однакова. А за надходженням ПДФО Одеська область суттєво різниться.

Найменування Загальна сума додаткової дотації, тис.грн. До обласного бюджету в т.ч., тис.грн. З  урахуванням кількості облікованих ВПО в т.ч., тис.грн. З урахуванням фактичних надходжень  ПДФО до місцевих бюджетів в т.ч., тис.грн.
Запорізька 1 297 009,2 81 805,0 128 859,3 1 168 14,9
Полтавська 234 536,5 35 133,0 181 081,7 53 454,8
Одеська 68 069,7 544,5 24 630,9 43 438,8

При тому, що загальна картина  надходжень до бюджетів різних рівнів по країні виглядає наступним чином:

Слайд10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Зрозуміло чому у Верховній раді націлились на ПДФО в місцевих бюджетах. Намагаючись перетягнути цю складову для централізованого розподілу в Києві. Проте, останнім часом дискусія точиться навколо не всього об’єму ПДФО. А 50% військового ПДФО. Які хочуть направити на  забезпечення потреб військових.

Половині громад Запорізької області  Мінфіном нарахування  додаткової дотації здійснювалось не на підставі ПДФО, як найбільшої бази для нарахування. А за кількістю ВПО.

Визначення суми дотації проводиться за спеціальними формулами.  Відповідно, оцінка надходжень до регіонів лише на підставі будь-якого одного показника не вірна. Наглядний приклад Одеська область. Яка значиться в числі лідерів за надходженням ПДФО. При цьому, отримує найменшу реверсну дотацію за всіма показниками і індикаторами.

Згідно Розпорядження № 209-р, одним громадам додаткова дотація нараховується за кількістю ВПО, іншим за ПДФО.

Запорізькій області нарахування дотації  переважно проводилось за даними ПДФО. Лише  Долинська та Петро-Михайлівська сільські громади, а також Запорізька міська, Кушугумська селищна отримали нарахування за кількістю ВПО. А Біленківська, Павлівська, Широківська, Михайлівська, Михайло-Лукашівська, Матвіївська та Степненська сільські ТГ, Вільнянська міська, та Тернуватська і Новомиколаївська  селищна ради отримали розрахунок за двома показниками (ВПО+ПДФО).

З 65 громад, серед яких Мінфіном розподілено  додаткову дотацію, згідно Розпоряджень  голови Запорізької ОВА № 288 від 15.06.2023 та №355 від 12.07.2023, кошти  у розміріу 81 805,0 тис.грн. отримали  20. При цьому, сума розподілених головою ОВА коштів  кожній громаді більша за виділену Мінфіном, яку  вони мають отримати після деокупації. Розпорядження надані нам у відповідь на наш запит.

На сам перед, за допомогою аналітичної системи YouControlми перевірили реєстраційні данні і повноваження керівників територіальних громад. І знов виявили порушення ст.13 ЗУ Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1207-18#n81  А саме перерахування бюджетних коштів юридичним особам, юридична адреса яких на ТОТ Запорізької області.

«Здійснення господарської діяльності юридичними особами, фізичними особами — підприємцями та фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність, місцезнаходженням (місцем проживання) яких є тимчасово окупована територія, дозволяється виключно після зміни їхньої податкової адреси на іншу територію України. Правочин, стороною якого є суб’єкт господарювання, місцезнаходженням (місцем проживання) якого є тимчасово окупована територія, є нікчемним. На такі правочини не поширюється дія положення абзацу другого частини другої статті 215 Цивільного кодексу України.» (п.2 ст.13 Закону)

«Під час режиму тимчасової окупації платіжний режим діє з урахуванням того, що система електронних платежів Національного банку України та внутрішньодержавні платіжні системи, платіжними організаціями яких є резиденти України, не застосовуються на тимчасово окупованій території. На тимчасово окуповану територію поширюються норми Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» з урахуванням того, що електронні платіжні засоби, емітовані на тимчасово окупованій території, у тому числі мобільні платіжні інструменти, не можуть використовуватися на іншій території України з метою ініціювання переказу коштів.» (п.3 ст.13 Закону)

«Переказ коштів між тимчасово окупованою територією та іншою територією України забороняється.» (п.6 ст.13 Закону)

«На тимчасово окупованій території особа не несе юридичної відповідальності за невиплату або за затримку виплати заробітної плати працівникам, передбаченої законодавством України, якщо така невиплата (затримка) виникла внаслідок тимчасової окупації (обставин непереборної дії).» (п.11 ст.13 Закону)

З 20  місцевих органів влади, що отримали за Розпорядженням голови Запорізької ОВА бюджетні кошти,  такими  порушниками виявились 17. Тобто, 85% від зазначених в Розпорядженнях голови ОВА громад.

Слайд9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

За даними аналітичної системи YouControl , з цих 20 територіальних громад, юридичну адресу своїх органів влади (що є юридичними особами публічного права) змінили на підконтрольну територію лише 3: Мелітопольська міська рада, Плодородненська сільська військова адміністрація (ВА) Мелітопольського району та Чернігівська селищна військова адміністрація Бердянського району. При чому, обидві ВА є новими юридичними особами, що зареєстровані паралельно з радами.

Що стосується Семенівської сільської ради Пологівського району, то аналітична система YouControlпоказує, що вона знаходиться в стані припинення. І  законність розподілу та використання нею  бюджетних коштів потребує додаткового з’ясування.

Питання має виникати і до розподілу та використання бюджетних коштів Андріївською селищною радою. Оскільки в судовому порядку визнано відсутність у неї відкритих казначейських  рахунків, куди напряму і перераховуються кошти Держбюджету.

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛАпро зміну порядку та способу виконання рішення суду10 травня 2022 рокуСправа № 280/5264/21 м. Запоріжжя

«Заява обґрунтована тим, що підставі частини 3 пункту 9 Порядку №845 боржник (Андріївська селищна рада (Україна, 71140, Запорізька обл., Бердянський р-н, селище міського типу Андріївка, вулиця Праці, будинок 31., ЄДРПОУ 25483005)) не має відкритих рахунків в органі казначейства, проте за даними Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів відкрито рахунки Виконавчому комітету Андріївської селищної ради (ЄДРПОУ 04352428).

Суд, розглянувши у порядку письмового провадження заяву, встановив наступне.

Так, листом №05-17/105 від 17 січня 2022 року казначейською службою розяснено позивачу, що відповідно до даних Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів, порядок формування якого затверджений наказом Міністерства фінансів України від 22 грудня 2011 року №1691, Андріївська селищна рада (ЄДРПОУ 25483005). не є ні розпорядником, ні одержувачем бюджетних коштів і не має відкритих рахунків у Бердянському управлінні.»

Тобто, знов ми бачимо перерахування Мінфіном коштів Держбюджету на ТОТ Запорізької області.  При прямій забороні це робити. «Переказ коштів між тимчасово окупованою територією та іншою територією України забороняється.» (п.6 ст.13 Закону). І якщо Запорізька ОВА пів мільярди  коштів обласного бюджету направила на ТОТ об’єктам комунальної власності. ТО дотацію  у 81 млн. грн. Мінфін розподіляє на громади. А голова Запорізької ОВА визначає куди витратити ці кошти.

Додаткова дотація з Держбюджету дозволила вивільнити 81 млн. коштів обласного бюджету, перенаправивши їх на інші потреби області. Навіть узагальненого напрямку використання вивільнених коштів в Розпорядженнях голови ОВА не зазначено. Як і Порядку (з критеріями, перевагами та індикаторами)  для визначення сум при розподілі додаткової дотації між громадами, що знаходяться на ТОТ. Чи можна це розцінювати як розподіл в ручному режимі? Схоже що так.

І ось як за загальними цифрами  в розрізі громад ( з розбивкою по районам)  голова Запорізької ОВА розподілив в 2023 році додаткову дотацію:

Слайд1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

У порівнянні районів спостерігається наступна картина:

Слайд4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Майже в усіх районах більшість коштів направлено на виплату зарплати. Від 51,8%  у Пологівському районі до 78,8% в Мелітопольському. Відповідно, найбільшим викликом  в Запорізькій області вважається збереження персоналу. В т.ч. і  серед  керівництва громад та районів.

Слайд5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

За даними Мінфіну, додаткова дотація станом на серпень  перерахована на 100%.Зокрема, до місцевих бюджетів  в Україні надійшли:

-базова дотація в сумі 2,4 млрд грн, або 100 % до розпису асигнувань;

-додаткові дотації в сумі понад 437 млн грн.

Також у розпорядженні органів місцевого самоврядування, територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих територій у липні залишилась реверсна дотація в обсязі 240,8 млн грн, яка не перераховувалась до державного бюджету в умовах воєнного часу.

Залишки коштів на рахунках місцевих бюджетів та бюджетних установ в Україні  за загальним і спеціальним фондами за січень – липень  2023 року збільшились на  70,7 млрд грн і станом на 01.08.2023 становлять 186,1 млрд гривень.

Залишки коштів збільшилися у всіх регіонах України.

За рахунок цих ресурсів органи місцевого самоврядування і надалі мають можливість забезпечувати фінансування першочергових потреб на місцевому рівні.

Слайд7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Детально визначити використання коштів нам не вдалось через чергове часткове надання нам запитуваної інформації. Так, у своїй відповіді на наш запит вих.№ 79-3-202-е від 11.08.2023 року (вик. Медвідь С., підписант Малашко Ю.) і згадки немає про запитувані нами звіти. Як досі не надіслано на нашу адресу ненадану нам раніше публічну інформацію. Ненадання якої ми оскаржували.  І відповідь на цю скаргу  отримали щойно. Чудово що ОВА оцінює нашу експертність. Але ми очікуємо на запитувану нами інформацію в повному об’ємі. Всі строки надання вже давно пройшли. Тож, ОВА варто поквапитись.

083050844

 

На які  ПЕРШОЧЕРГОВІ потреби виділяється ця дотація? На відновлення зруйнованого  в результаті військових дій водопостачання або енергопостачання. На оплату енергоносіїв, що використовуються військовими. Евакуація, допомога людям.  На надання медичної та соціальної допомоги постраждалим, ВПО, військовим, місцевому населенню. На покриття різниці у тарифах, з метою не підняття їх рівня. На життєзабезпечення населених пунктів та зниження фінансового навантаження на людей, що залишились в містах, тримаючи тил.

Замість цього ми бачимо підняття зарплат керівництву територій  та  підвищення  чергових тарифів населенню. Ну як, наприклад, на вивезення сміття. https://weltum.com/articles/rubrikator-1/nformac-ya-pro-nam-r-tov-veltum-zapor-zhzhya-shchodo-zm-ni-tarif-v-na-poslugi-z-povodzhennya-z-pobutovimi-v-dhod-v

 

Слайд8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Чи є для цього об’єктивні причини? Є. А чи є платіжна спроможність населення? Ні. То чому для зниження тарифного навантаження на мешканців Запоріжжя (де обстрілами знищено купу робочих місць, і рівень життя впав до критичного) на компенсацію різниці не направити частину дотації? Саме так і виглядає людиноцентричність. Але не в Запорізькій області.

 

Далі ми подивимось куди ці кошти заплановано витратити.

 

Цей матеріал варто закінчити наступним:

«Україні не вистачає коштів на війну. «Війна переходить у стадію війни на виживання: виживе той, хто витримає цей марафон», — заявив міністр фінансів Марченко. За його словами, Мінфін готує держбюджет війни на виживання, оскільки Україні потрібні гарантовані міжнародні джерела фінансування, які б відповідали стадії війни на виживання. До слова, витрати сектору безпеки і оборони цього року становлять 1,6 трлн. грн. «Це більше, ніж зібрані податки, і тому ми постійно в досить складному становищі»,- додав Марченко»

А Мінфін не пробував ефективно використовувати кошти Держбюджету?

 

Ми готові оприлюднити відповіді та коментарі органів влади на  підняті  питання.

Дослідження проведено ГО Народний Захист в рамках проєкту «На часі!», на волонтерських засадах.

Підтримати нашу діяльність можна перерахувавши кошти на рахунки

В гривні:

Рахунок UA333510050000000002900300005 в АТ «УКРСИББАНК»

Отримувач: Громадська організація «Народний захист»,  ЄДРПОУ 36534850

Призначення платежу: На статутну діяльність ГО Народний Захист.

В євро:

Рахунок UA393510050000026003878802005  в АТ «УКРСИББАНК».

Банк бенефеціара: 07205696, UKRSIBBANK

ANDRIIVSKA STREET 2/12

KYIV, UKRAINE

SWIFT-код: KHABUA2K

Банк-посередник: 07205696, BNP PARIBAS SA

Paris, FRANCE

SWIFT-код: BNPAFRPP

 

Оставить комментарий

  

  

  


− один = 1

Вы можете использовать эти HTML-тэги

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>