Логин

Апрель 2017
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Мар   Май »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
180х68 YOUCONTROL
transparency_ua-01
ЦЕДЕМ
47887_original
banner_PRAVO-Z_180x68
banner_ZMINA_180x68
banner_UNCPD_180x68
banner_GURT_180x68
banner_GROM-PROS_180x68

Наша кнопка

Разместите нашу кнопку
у себя на сайте

Народная защита
Размер кнопки - 180x68px

код кнопки:
<a href="http://захист.zp.ua" > title="Народная защита" target="_blank"> <img src= "http://xn--80ane0bfp.zp.ua/wp-content/uploads/2012/03/nz-banner_180x68.gif" /></a>

Як заставити державу виконувати свої оборонні функції?

Майже до кожного порядку денного сесій Запорізької обласної ради вносяться питання додаткового фінансування на забезпечення Збройних Сил України. Але за діючим законодавством фінансування ЗСУ відбувається виключно за рахунок державного бюджету. Оскільки тільки в такому випадку можливим є забезпечення таємниці інформації і відсутність корупційних дій. Тому ми вивчили проект рішення з цього питання і відповідні заперечення відправлені до Запорізької обласної ради.

Відносячись з усією повагою до наших захисників, але ми все ж таки вважаємо, що метою відповідальних громадян,як громадських активістів, так і депутатів всіх рівнів, повинно бути додержання законодавства під час фінансування ЗСУ, а також допустимий режим відкритості при використанні і звітуванні за використання цих коштів. Щоб уникати як подвійного фінансування, так і незаконного перекладання функцій держави на органи місцевого врядування і громадян (волонтерів), як передумови корупції. Тільки так можна заставити державу виконувати свої оборонні функції у відповідності до законодавства, а не сприймати окремими особами військові податки як джерело свого незаконного збагачення, перекладаючи тягар фінансування на громадян вдруге.

Тож поряд з розвитком волонтерства, варто розпочинати зосереджувати свою діяльність на проведенні громадського контролю в фінансовій сфері ЗСУ та НГ, а також проведенні адвокасі кампаній для забезпечення виконання державою своїх функцій у відповідності до Конституції України.

Це не тільки сприятиме розбудові правової держави, а і зниженню рівня корупції в системі фінансування збройних сил.

В черговий раз неприємно дивує низький рівень фаховості представників ЗОДА при виконанні делегованих повноважень ( розробки проектів Програм).

До проекту порядку денного сесії Запорізької обласної ради , що відбудеться 06 квітня 2017 року виноситься питання затвердження нової Програми сприяння розвитку матеріально-технічної бази, соціальної, інформаційної та організаційної підтримки військових частин Збройних Сил України, Національної гвардії України та Державної прикордонної служби України, які дислокуються на території Запорізької області на 2017 -2021 роки
Але ця Програма не може бути прийнята з наступних причин:
Вона суперечить нормативно-правовим та законодавчим актам, на підставі яких було створено проект цієї Програми; Запорізька обласна рада не є об’єктом законодавчого регулювання у цій сфері;
Перше посилання відсилає до Указу Президента №44 від 11.02.2016. У переліку військових частин Збройних Сил України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, над якими здійснюється шефство, затвердженому цим Указом міститься перелік органів публічної влади, які закріплені за конкретними в/ч.
Запорізької обласної ради серед них немає.
Запорізька область
військова частина А2189 Запорізька міська рада (за згодою)
військова частина А3840 Мелітопольська районна державна адміністрація,
Мелітопольська міська рада (за згодою)
військова частина – польова пошта В0105 Запорізька обласна державна адміністрація
військова частина – польова пошта В0131 Запорізька обласна державна адміністрація
військова частина– польова пошта В2095 Мелітопольська районна державна адміністрація
військова частина – польова пошта В2612 Бердянська районна державна адміністрація
військова частина – польова пошта В6266 Запорізька обласна державна адміністрація

http://www.president.gov.ua/documents/442016-19778

Більш того, в цьому переліку взагалі немає військоматів. Тобто, передбачається що шефська допомога може надаватися виключно військовим частинам.
Натомість, у Додатку №2 до Програми (Заходи щодо реалізації Програми, які потребують фінансування) передбачені витрати у розмірі 7 млн. грн. саме на потреби обласного військомату.
До того ж шефська підтримка , в/ч А2189 ЗСУ, в/ч пп В2612 ЗСУ, згідно Указу здійснюється Запорізькою міською радою та Бердянською РДА.
Правила фінансування поза державного бюджету встановлено ЗУ Про Збройні Сили України , Постанові КМУ №339 від 27 травня 2015 р. та Постановою КМУ № 135 від 25.03.2015.
Розпорядження ж голови Запорізької ОДА № 79 від 18.02.2016 року виходить за межі Указу Президента України і може містити ознаки перевищення повноважень, оскільки до Розпорядження включені підрозділи Нацгвардії , яких немає в Указі, до ПЛАНу обласних заходів із надання шефської допомоги військовим частинам Збройних Сил України, Національної гвардії України та Державної прикордонної служби України, які дислокуються на території області включені норми, що належать виключно до повноважень Міноборони ( п.2,3,5). Розпорядженням встановлюється обов’язковий режим надання допомоги, замість добровільного, затвердженого нормами ЗУ Про ЗСУ.

Unable to display PDF
Click here to download

Unable to display PDF
Click here to download

Unable to display PDF
Click here to download

Відповідно до ст.9 ЗУ Про Збройні Сили України:
Стаття 9. Повноваження Кабінету Міністрів України стосовно Збройних Сил України
Кабінет Міністрів України:

організує підготовку та реалізацію загальнодержавних програм розвитку Збройних Сил України, озброєння та військової техніки, інших державних програм стосовно Збройних Сил України, державного оборонного замовлення на поставку (закупівлю) продукції, виконання робіт, надання послуг для потреб Збройних Сил України, створення недоторканних та мобілізаційних запасів;
забезпечує постачання Збройним Силам України озброєння, військової техніки, енергетичних, матеріально-технічних та інших ресурсів і майна, надання послуг та їх фінансування в обсягах, що необхідні для ефективного виконання Збройними Силами України покладених на них завдань і функцій;
визначає порядок ( 339-2015-п ) фінансування Збройних Сил України за рахунок благодійних пожертв фізичних та юридичних осіб для забезпечення бойової, мобілізаційної готовності, боєздатності і функціонування Збройних Сил України;
встановлює порядок ( 135-2015-п ) забезпечення справності, технічної придатності та модернізації озброєння та військової техніки Збройних Сил України;

Порядок фінансування визначено у Постанові КМУ №339 від 27 травня 2015 р. http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/339-2015-%D0%BF
-Дія цього Порядку поширюється на:
Міноборони, військові частини, військові навчальні заклади, установи та організації Збройних Сил — у частині додаткового фінансування завдань, визначених для них законодавством з питань забезпечення оборони держави, мобілізації, мобілізаційної та бойової готовності, боєздатності і функціонування Збройних Сил;
інші утворені відповідно до законів військові формування, правоохоронні органи, міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, Держспецтрансслужбу, Держспецзв’язку, місцеві держадміністрації (далі — державні органи), сільські, селищні та міські ради (далі — органи місцевого самоврядування) — у частині додаткового фінансування завдань, визначених для них законодавством щодо забезпечення оборони держави, мобілізаційної підготовки та/або заходів з мобілізації.

Як видно з тексту Постанови, обласні ради не є її об’єктами. Таким чином, дія Постанови не може застосовуватись до Запорізької обласної ради.

-Міноборони, державні органи, органи місцевого самоврядування, військові частини, військові навчальні заклади, установи та організації Збройних Сил здійснюють збирання благодійних пожертв відповідно до вимог Закону України “Про благодійну діяльність та благодійні організації”.

Тобто, на добровільних засадах.

-У разі отримання благодійних пожертв для виконання цільових заходів Міноборони, державні органи, органи місцевого самоврядування, військові частини, військові навчальні заклади, установи та організації Збройних Сил використовують їх на виконання таких заходів відповідно до затверджених в установленому законодавством порядку кошторисів.

Кошторис до проекту рішення не надано.

-Для забезпечення здійснення громадського контролю за використанням благодійних пожертв при Міноборони та державних органах можуть утворюватися консультативні органи, до складу яких входять представники громадських організацій (за згодою). Кількісний та персональний склад таких органів і положення про них затверджуються Міноборони та державними органами.

-Органи місцевого самоврядування із зазначеною метою також можуть утворювати відповідні постійні або тимчасові органи.

Обласна рада не має жодного контролюючого органу за розподілом і витрачанням таких коштів.
-З метою ефективного використання благодійних пожертв і надання можливості громадськості здійснювати контроль за таким витрачанням Міноборони, державні органи, органи місцевого самоврядування, військові частини, військові навчальні заклади, установи та організації Збройних Сил оприлюднюють на власних офіційних веб-сайтах:

щомісяця до 10 числа відомості щодо обсягів отриманих на власні рахунки благодійних пожертв, їх використання із зазначенням загального обсягу отриманих та використаних благодійних пожертв, вартості конкретних закупівель, їх обсягів за кожною позицією та основних якісних характеристик;

щокварталу — зведену інформацію про обсяги отриманих благодійних пожертв, у тому числі у натуральній формі, та напрями їх використання.

Органи місцевого самоврядування, які не мають власних офіційних веб-сайтів, оприлюднюють згадану інформацію на офіційних веб-сайтах відповідних районних держадміністрацій (за місцем знаходження), військові частини, військові навчальні заклади, установи та організації Збройних Сил — на веб-сайті органу військового управління (за підпорядкованістю) або Міноборони.

Натомість Запорізький військомат та військові частини не те що не оприлюднюють такої інформації, а навіть не мають своїх веб-сайтів. Тобто не можуть забезпечити належний рівень ані відкритість використання коштів, ані звітування.

http://www.mil.gov.ua/kontakti/oblasni-vijskomati.html

Порядок же відновлення, ремонту, модернізації, збільшення установленого ресурсу та продовження строку служби (зберігання) озброєння, військової і спеціальної техніки, за якими не здійснюється авторський нагляд регламентується Постановою КМУ № 135 від 25.03.2015 http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/135-2015-%D0%BF
Цей Порядок визначає механізм забезпечення справності озброєння, військової і спеціальної техніки радянського виробництва (далі — військова техніка), за якою не здійснюється авторський нагляд, шляхом відновлення, проведення ремонту, модернізації, збільшення установленого ресурсу та продовження строку служби (зберігання).

Фінансування робіт з технічного супроводження здійснюється державними замовниками за рахунок коштів державного бюджету у межах видатків, передбачених їм на зазначені цілі (напрями), а також за рахунок власних коштів головної організації з технічного супроводження та співвиконавців.
Тож, і цей напрямок фінансується коштом державного бюджету.
Саме до повноважень Міністерство оборони України (ст.10 Закону) належать:
забезпечення життєдіяльність Збройних Сил України, їх функціонування, бойову та мобілізаційну готовність, боєздатність, підготовка до виконання покладених на них завдань, застосування, комплектування особовим складом та його підготовку, постачання озброєння та військової техніки, підтримання справності, технічної
придатності та модернізації зазначеного озброєння і техніки, матеріальних, фінансових, інших ресурсів та майна згідно з потребами, визначеними Генеральним штабом Збройних Сил України в межах коштів, передбачених Державним бюджетом України, і здійснення контроль за їх ефективним використанням, організація виконання робіт і надання послуг в інтересах Збройних Сил України;

http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/1934-12

Ст.15 Закону визначає єдине джерело фінансування- державний бюджет:
Стаття 15. Фінансування Збройних Сил України http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/1934-12

Фінансування Збройних Сил України здійснюється за рахунок
коштів Державного бюджету України.

Диспозиція ст.16 Закону і соціальний захист відносить до компетенції держави, а не органів місцевого самоврядування:
Держава забезпечує соціальний і правовий захист військовослужбовців, резервістів, які виконують обов’язки служби у військовому резерві, та військовозобов’язаних, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, членів їх сімей, працівників Збройних Сил України, а також членів сімей
військовослужбовців, резервістів та військовозобов’язаних, які загинули (померли), пропали безвісти, стали інвалідами під час виконання службових обов’язків або постраждали у полоні в ході бойових дій (війни), в умовах надзвичайного стану чи під час виконання службових обов’язків за межами України в порядку військового співробітництва або у складі національного контингенту чи національного персоналу у міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки.
Соціальний захист працівників Збройних Сил України забезпечується відповідно до законодавства про працю, про державну службу, інших нормативно-правових актів. http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/1934-12

01_Решение-шефство 2017-2021

02_Характеристика програми шефство 2017-2021

04_Рег прог_2017-2021 шефство

05_Табличний варіант_2017-2021

06_Поснювальна записка

Заходи шефство

Висновки:
1.Розділ 1 Додатку 2 до Програми (Заходи щодо реалізації Програми, які потребують фінансування) згідно чинного законодавства не може фінансуватися коштом обласного бюджету, оскільки мають виключно державне фінансування із можливістю часткового фінансування за рахунок добровільних пожертв фізичних і юридичних осіб. До того ж, Запорізька обласна рада не входить до переліку юридичних осіб, зазначених в Указі Президента
2.Розділи 2,3,4,5 Додатку 2 до Програми (Заходи щодо реалізації Програми, які потребують фінансування) не можуть бути профінансовані коштом обласного бюджету. До того ж, згідно Указу Президента за зазначеними в цих розділах військовими частинами вже закріплені конкретні органи публічної влади. Прийняття ж цієї Програми призведе до подвійного фінансування.
3.Мета програми не може бути реалізована за рахунок коштів обласного бюджету:
В проекті Програми зазначено що виконання визначених обласною Програмою заходів:
– піднесе престиж військової служби – /відноситься до патріотичного виховання/;
– сприятиме обороноздатності та мобілізаційній готовності держави – /компетенція держави/;
– сприятиме розв’язанню соціально–побутових проблем військовослужбовців – /компетенція держави та органів місцевого самоврядування міст, сіл, селищ/;
– задовольнить культурні і духовні потреби військовослужбовців- /компетенція держави. Додатково, в області сильно розвинений волонтерський рух/.
– підвищить ефективність цивільно–військового співробітництва- /такого терміну не існує в законодавстві/.
4.Заходи програми не забезпечують досягнення мети.
5.Очікувані результати не мають індикаторів і не відноситься до мети створення проекту цієї Програми.
6.Прийняття цієї Програми не тільки іде в розріз з діючим законодавством, а і створює умови для подвійного фінансування і розвитку корупції.
7.А закритість витрачання коштів не дає змогу здійснювати належний громадський контроль і забезпечити звітування на належному рівні.
Таким чином, забезпечення «обороноздатності та мобілізаційній готовності держави» згідно діючого законодавства має фінансуватися з державного бюджету і контролюватися Міністерством Оборони України. Запорізька обласна рада не має функцій контролю за використанням коштів у сфері Міноборони. (ст.10 Закону).
А від більшості заходів розробник (відділ взаємодії з правоохоронними органами та оборонної роботи ЗОДА) очікує «піднесення престижу військової служби», в той час, як це відноситься до питання патріотичного виховання , і мало бути внесено до відповідного проекту Програми національно-патріотичного виховання молоді на 2017-2021 роки , розгляд якої виноситься на цю ж сесію. А оскільки мова йде про престиж військової служби взагалі, то такі заходи доцільно реалізовувати в рамках національних, а не регіональних програм.
Таким чином, за жодних обставин не можуть бути віднесені до шефської допомоги і профінансовані коштом обласного бюджету забезпечення ЗСУ паливно-мастильними матеріалами, технікою, запчастинами, послугами з ремонту автотранспорту, сплати комунальних платежів, тощо, бо за антикорупційним законодавством це може бути кваліфіковане як корупційні дії.
Рекомендації:
1.Запорізькій обласній раді не приймати Програму сприяння розвитку матеріально-технічної бази, соціальної, інформаційної та організаційної підтримки військових частин Збройних Сил України, Національної гвардії України та Державної прикордонної служби України, які дислокуються на території Запорізької області на 2017 -2021 роки.
2.Розглянути доцільність і можливість включення заходів, направлених на патріотичне виховання, до відповідної Програми, за наявності достатнього економічного обгрунтування, відповідності мети запланованим заходам і можливості забезпечення належного звітування.

Маємо надію що депутати перед тим, як тиснути на кнопки вивчать законодавство і не допустять незаконного використання обласного бюджету, який їм довірили громадяни.

А ми готові допомагати їм в цьому.

Запречення_шефська допомога_49

Оставить комментарий

  

  

  


3 × = двадцать один

Вы можете использовать эти HTML-тэги

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>